Skip to main content

Kurz Polární ekologie 2024 - report

V letošním roce opět proběhla praktická část kurzu Polární ekologie na naší terénní stanici, který zaštiťuje Centrum Polární Ekologie (CPE). Celkem 10 studentů a 4 mentoři strávili 19 dní na České arktické výzkumné stanici (CARS) na Špicberkách. Tematicky byl kurz zaměřen na studium ústupu ledovců s cílem detailně popsat vývoj vegetace, bezobratlých živočichů a mikroorganismů. Dva dny studenti strávili v hlavním městě Špicberk, Longyearbyenu, v Payerově domě a seznámili se s typickou místní vegetací během exkurze do Endalen. Lodí se pak přesunuli na terénní stanici Nostoc na pobřeží zátoky Petuniabukta. Na této stanici si studenti vyzkoušeli život terénních vědců v polárních oblastech, prováděli sběr vzorků a podíleli se i na běžném denním chodu stanice (vaření pro celou expedici, uklízení apod.). Součástí kurzu byl také výcvik v manipulaci a střelbě ze signální pistole a kulovnice, jako nutné obrany při setkání s polárním medvědem. Všichni mentoři proto nosí do terénu zbraň pro případ, že by k tomuto setkání došlo.

Během expedice studenti postupně navštívili tři rozdílné ledovce (Ferdinadbreen, Hørbyebreen, Ebbabreen), v jejichž předpolí porovnávali různě staré plochy a sbírali vzorky pro pozdější analýzy na stanici, a po převozu do ČR i ve fakultních laboratořích a laboratořích Biologického centra. Botanická skupina pracovala na popisu druhů rostlin v předem vytyčených vegetačních čtvercích, zoologická skupina sbírala vzorky půdní fauny a následně je mikroskopovala na stanici, a mikrobiologická skupina odebírala vzorky půdy, ve kterých měřila uvolňování CO2 a schopnost mikroorganismů rozkládat různé zdroje živin. Součástí kurzu byly také jednodenní exkurze s cílem přiblížit studentům arktické prostředí. Např. na ledovci Nordenskiöldbreen se studenti seznámili s unikátními kryokonity, ale i s nebezpečnými ledovcovými mlýny, tzv. „moulin“. Na jezeře Blue Lake poblíž města Pyramiden byl zase studentům předveden odběr vzorků z člunu pomocí tzv. „planktonky“ a seznámili se také s fungováním meteostanic.

„Pro nás, jakožto studenty, se jednalo o nezapomenutelný zážitek a velké množství zkušeností, které nám pomohou v našich akademických kariérách.“

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0