Kurz Polární ekologie 2024 - report

V letošním roce proběhla opět praktická část kurzu Polární ekologie na naší terénní stanici, který zaštiťuje Centrum Polární Ekologie (CPE). Celkem 10 studentů a 4 mentoři strávili 19 dní na České arktické výzkumné stanici (CARS) na Špicberkách. Tematicky byl kurz zaměřen na studium ústupu ledovců s cílem detailně popsat vývoj vegetace, bezobratlých živočichů a mikroorganismů. Dva dny studenti strávili v hlavním městě Špicberk, Longyerbyenu v Payerově domě a seznámili se s typickou místní vegetací během exkurze do Endalen. Lodí se pak přesunuli na terénní stanici Nostoc na pobřeží zátoky Petuniabukta. Na této stanici si studenti vyzkoušeli život terénních vědců polárních oblastí, prováděli sběr vzorků, ale podíleli se i na běžném denním chodu stanice (vaření pro celou expedici, uklízení apod.). Součástí kurzu byl také výcvik manipulace a střelby ze signální pistole a kulovnice, jako nutné obrany při setkání z polárním medvědem. Všichni mentoři tedy do terénu musí nosit zbraň, kdyby k tomuto setkání došlo.

Během expedice studenti postupně navštívili tři rozdílné ledovce (Ferdinad, Horbi, Ebba), v jejichž předpolí porovnávali různě staré plochy a sbírali vzorky pro pozdější analýzy na stanici a po převozu do ČR i ve fakultních laboratořích a laboratořích Biologického centra. Botanická skupina pracovala na popisu druhů rostlin v předem vytyčených vegetačních čtvercích, zoologická sbírala vzorky půdní fauny a následně je mikroskopovala na stanici, a mikrobiologická skupina odebírala vzorky půdy, ve kterých měřila uvolňování CO2 a schopnost mikroorganismů rozkládat různé zdroje živin. Součástí kurzu byly také jednodenní exkurze z cílem přiblížit studentům arktické prostředí. Např. na ledovci Nordenskiöldbreen se studenti seznámili s unikátními kryokonity, ale i s nebezpečnými ledovcovými mlýny, tzv. „moulin“. Na jezeře Blue Lake poblíž města Pyramiden, byl zase studentům předveden odběr z člunu pomocí tzv. „planktonky“ nebo se seznámili s fungováním meteostanic.

„Pro nás, jakožto studenty, se jednalo o nezapomenutelný zážitek a velké množství zkušeností, které nám pomohou v našich akademických kariérách.“

Přihlaste si
odběr newsletteru