Kurz Ekologie vodních obratlovců
V sobotu 5. října 2024 proběhla exkurze ke kurzu Ekologie vodních obratlovců. První zastávkou byla rybí líheň v Národním parku Šumava (NP) v Borových Ladách. Vedoucí líhně nám vysvětlil rybářský management na revírech NP a detailně jsme se seznámili s celým zázemín líhně. Chovají se zde především původní linie pstruha obecného, lipan podhorní, mník jednovousý a střevle potoční (tedy původní druhy horských a podhorských toků), doplňkově je chováván siven americký. Ke každému druhu jsme se dozvěděli přesné schéma umělého či poloumělého výtěru a následného odchovu. V budově líhně jsme si prohlédli vypreparované exempláře ryb a na vodu vázaných savců a ptáků. Následně jsme si prošli část s rybníčky a strouhy s různými ročníky jednotlivých druhů. Další zastavení bylo u rybího přechodu nad sádkami, kde jsme provedli elektrolov k ukázce společenstva Vltavského potoka.
Druhou zastávkou byla Polecká nádrž a malá vodní elektrárna Polka. Třetí zastávka byla v Lenoře u soutoku Řasnice a Teplé Vltavy s pěším přesunem k Rechlím. Čtvrtou zastávkou byla nádrž Lipno – hráz mezi Malým a Velkým Lipnem a vlastní těleso hráze Lipna. Poté jsme přejeli k vyrovnávací nádrži Lipno II a přesunuli se do povodí Malše – přirozené části řeky v Dolním Dvořišti, ovlivněnějšímu v Kaplici u rybích sádek a na závěr stanuli na hrázi vodárenské nádrži Římov. Na všech místech jsme si názorně ukázali vlivy lidské činnosti na vodní ekosystémy a jejich obyvatele. Věnovali jsme se aktuálním rybím společenstvům z pohledu adaptací na vodní prostředí, reprodukčních strategií, potravních zdrojů, chování, populační dynamice, mezidruhovým vztahům, rybím predátorům, produktivitě, migraci a ekonomickému využití.
Ačkoli počasí bylo typicky podzimní šumavské, studenti dávali po celou dobu exkurze pozor a dotazovali se doplnění výkladu.