Skip to main content

Fotografický atlas rostlin ČR – „jako stavba Národního divadla”

Na tvorbě fotoatlasu rostlin se tuto sezónu podílelo již přes 150 botaniků a fotografů. Od veřejnosti získali autoři  na tento projekt přes 1 mil. Kč. Další 2,5 mil. Kč tvoří podpora od děkanů vysokoškolských fakult. Není divu, že s takovou podporou jeho tvorba připomíná stavbu Národního divadla. Autoři se snaží, aby odpovídal i vysokou kvalitou. Ještě jim zbývají dvě fotografické sezóny.

Na jaře 2024 zbývalo už jen 220 rostlin, které nebyly zachyceny žádnou fotografií. Autoři ale stále poptávají chybějící záběry u zhruba tisíce dalších rostlin. U mnoha druhů chybí typický a zřetelný celek, u některých je potřeba pořídit snímek konkrétního znaku. Díky letošní aktivní sezóně by však měl stav zpracování významně pokročit. Přes 40 fotografů posílá fotografie průběžně, další své balíčky do konce října nachystají.

Novinkou sezóny bylo efektivní zapojení dalších členů České botanické společnosti (ČBS). Botanici z celé republiky pomohli s vytipováním 27 lokalit ze 77 obtížně sehnatelných druhů rostlin (tzv. Wanted) a dodáním materiálu na makro fotografování. Tyto makro fotografie vznikají na půdě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Botanici fotografují znaky, na které je nutno se v terénu dívat botanickou lupou a u kterých nemusí být každému jasné, co přesně pod lupou hledat (např. žlázky malokvětých vrbovek). Vy je uvidíte zřetelně vyfotografované v knize (a později ve verzi do mobilu). Zatím jsou na makro fotografování vytipovány znaky u 324 taxonů a u více než 100 z nich jsou již potřebné snímky pořízeny. 
Zapojením dalších členů ČBS vzniklo mimoděk několik místních pracovních skupin. Lokální botaničtí znalci nasměrují fotografy ve správnou dobu na správné místo a mnohdy je do terénu i doprovázejí. V sezóně 2025 bude tato spolupráce prohloubena.

Foto: M. Lučanová

 

Dalším pokrokem je vylepšení fotografování podvodních částí vodních rostlin. Fotografie jsou nyní pořizovány v akváriu s dešťovou vodou za použití externích blesků. Významnou podporou jsou pracovníci Botanického ústavu AV ČR v Třeboni, kteří poskytují části rostlin ze Sbírky vodních a mokřadních rostlin, ale také své dříve pořízené fotografie.

Foto: A. Lepší

 

Díky několikaletému zapojení botaniků specialistů je ve výborném stavu soubor snímků většiny obtížně určitelných skupin rostlin (kontryhely, jestřábníky, chlupáčky, ostružiníky). Konkrétně jsou k sazbě připraveny např. kontryhely, finalizují se však také geofyty, brutnákovité, máky, hvozdíky, růže a kapradiny. Již nyní se díky podpoře podařilo vysázet část knihy, a to Ochideje, zárazy a mordovky České republiky. Tuto ukázku si budete moci prohlédnout na putovní fotografické výstavě, která se uskuteční letošní zimu na půdě podporujících fakult po celé republice.

 

Na webu Českého rozhlasu si můžete přečíst a poslechnout autentickou reportáž z terénu.

Botanici připravují fotografický atlas rostlin | iROZHLAS - spolehlivé zprávy

 

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0