Expedice za stromy a lidmi v Senegalu probíhá podle plánu

Výprava z Přírodovědecké fakulty JU pokračuje v tomto týdnu ve výzkumu využívání stromů v oblasti Národního parku Niokolo Koba na jihovýchodě Senegalu. Badatelé z Jihočeské univerzity sbírají data a informace jak v živých vesnicích v okolí parku, tak přímo z ploch kdysi vysídlených obcí v jádrovém území největšího chráněného území západní Afriky. Terénní výzkum se zaměřuje na místní dřeviny, na sběr vzorků mnoha botanických druhů místních dřevin pro jejich mikroskopické určení, na dendroekologii a na etnoarcheologické otázky, související s tradičním životem africké vesnice.
Za první týden česko-senegalské expedice se podařilo navzorkovat dvě živé vesnice, kde etnobotanikové sledovali, jaké konstrukční dřevo se používá na stavbu domů a k nim připojených zařízení. Zároveň vědci vzorkovali archeologické pozůstatky vesnic, které byly na území parku opuštěny před více jak šedesáti lety. Cílem je porovnat, jakým způsobem místní lidé nakládali se dřevem a zda existují obecná antropologická pravidla pro výběr druhů stromů. Už během letošní expedice se ukazuje, že mnoho druhů stromů bylo a je selektivně využíváno. Tento lidmi využívaný výběr druhů stromů dodnes určuje skladbu vegetace mnoha částí národního parku.
Sbírané vzorky významně obohatí srovnávací sbírku Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie a poslouží jako výukový materiál pro české a senegalské studenty botaniky a archeologie z Dakarské i Jihočeské univerzity. V plánu na závěrečný týden expedice je i malá konference na Dakarské univerzitě, kde členové výpravy seznámí své kolegy s prvními výsledky práce v terénu.