Evropský týden udržitelného rozvoje 2024
Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropský festival akcí, konají se např. konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání, komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity. Rozmanitost pořádaných akcí je veliká, cíl jediný: dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme. Evropský týden udržitelného rozvoje se každoročně koná v termínu 20. – 26. září. Nicméně aby to nebylo příliš krátké, do ETURu jsou registrovány všechny akce o udržitelnosti, které spadají do období 18. září až 8. října.
Témata udržitelnosti jsou nám samozřejmě blízká a proto i naše fakulta chystá pro tuto příležitost několik aktivit mimo těch, které probíhají v průběhu celého roku. Níže přinášíme přehled již pevně naplánovaného programu. Některé aktivity ještě ladíme a neznáme všechny detaily realizace. Zároveň aktualizujeme webovou stránku se souhrnem aktivit souvisejících s udržitelností. Pokud Vás tato tématika zajímá, sledujte prosím průběžně tuto aktualitu, kalendář akcí a naše sociální sítě, popř. stránky projektu www.tydenudrzitelnosti.cz
Veškeré podrobnosti zde včas naleznete.
Rozhovor v Českém rozhlase České Budějovice
- Ing. Pavla Fojtíková, Ph.D. – 13. 9. 2024 od 10 – 10:45 hod. Zdroje a osud toxických látek ve vodách.
- doc. Ing. Martin Janda, Ph.D. – 20. 9. 2024 od 10 – 10:45 hod. Geneticky modifikované plodiny v kontextu "udržitelnosti".
Přednáška: Současnost udržitelnosti a udržitelnost budoucnosti
Ať už ve vás pojem udržitelnost vyvolá pozitivní nebo negativní pocity, věřte, že stojí za to mu alespoň trochu porozumět. Je už nyní významným aspektem v mnoha firmách a podnicích a zdaleka nepatří jen na fóra environmentalistů. Cíle udržitelného rozvoje, o nichž se také budeme bavit, nemají vliv jen na klimatickou změnu, ale výrazně ovlivňují svět obchodu i průmyslu v jeho vývoji.
V průběhu přednášky vysvětlím základní pojmy. Dozvíte se o nefinančním reportingu, o tom, co udržitelnost znamená v praxi, ale i jejích třech pilířích či o tom co znamená greenwashing. Budeme společně diskutovat, jaké jsou pro firmy či společnosti přínosy, zápory a výzvy na poli udržitelnosti a také o tom, jak lze principy udržitelnosti využívat, ale i zneužívat. Přijďte poslouchat a diskutovat!
Pro zájemce je plánováno představení vznikajícího mezifakultního profesního bakalářského studijního programu Management udržitelnosti a dále certifikovaného kurzu celoživotního vzdělávání Management udržitelnosti.
- Datum a čas konání: pondělí 16. 9. 2024 od 18:00 hod.
- Místo konání: PřF JU (Branišovská 1716/31c, České Budějovice), Budova B, přednášková místnost B1
- Délka: přednáška 45 minut s následnou diskusí do 30 minut
- Přednášející: Mgr. Veronika Láchová
Přednáška: Máme se bát geneticky modifikovaných plodin na poli – a co na to udržitelnost?
Máme se bát geneticky modifikovaných plodin? Co to vlastně je? Mohou být takové plodiny součástí zvýšené udržitelnosti v zemědělství? Pokud ano, proč už nejsou, minimálně v EU je na poli nepotkáte skoro vůbec. Čím to je? Proč je takový rozdíl mezi EU a „zbytkem světa“? Mohou nám GMO pomoci s patogeny a škůdci na polích, nebo pro to ještě nemáme dostatek znalostí? Pokud znalosti máme, kde je háček? Nebo je využití GMO naopak cesta do „pekel“ a můžeme být rádi, že je tu na polích nemáme? V průběhu přednášky a diskuse se pokusím těchto otázek nějakým způsobem dotknout.
- Datum a čas konání: středa 25. 9. 2024 od 18:00 hod.
- Místo konání: PřF JU (Branišovská 1716/31c, České Budějovice), Budova B, přednášková místnost B1
- Délka: přednáška 45 minut s následnou diskusí do 30 minut
- Přednášející: doc. Ing. Martin Janda, Ph.D.