Červnový den s chemií na Přírodovědecké fakultě pro žáky základních a středních škol
Poslední červnový týden budou prostory Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity patřit žákům základních a středních škol. Ve dnech 26.-29. června 2023 bude připraveno celkem 14 stanovišť s chemickým či biochemickým programem. Každý den přivítáme maximálně 120 dětí od 3. třídy ZŠ až po předmaturitní ročníky SŠ a jejich vyučující.
Každá příchozí třída bude rozdělena na skupiny po max 10 dětech. Během programu, který bude probíhat vždy od 8:30, každá skupina projde 3 stanoviště (výběr stanovišť bude proveden koordinátory na základě věku a počtu přihlášených). Na každém stanovišti bude program na 30-40 min. Jako zázemí bude sloužit velká posluchárna, kde bude možnost odložit batohy či nasvačit se. Závěrečný program bude společný pro všechny třídy. Konec programu je plánován přibližně na 12:30.
Pokud se chcete s vašimi žáky programu účastnit, je třeba vyplnit přihlášku zde a poslat ji elektronickou poštou (pro vyplnění přihlášky je nutné mít povolenou funkci "Makra", popř. lze přihlášku vytisknout a vyplněnou zaslat na uvedený email). Program bude probíhat v areálu PřF JU (Branišovská 1760, České Budějovice), sejdeme se v prostorách před budovou C.
Koordinátory programu jsou Pavla Fojtíková (
Aktuální obsazenost termínů
PROGRAM JE JIŽ PLNĚ OBSAZEN
PODROBNOSTI K PROGRAMU
Program je připraven tak, aby žáci měli možnost sami věci dělat a zkoušet. Některá stanoviště jsou určena pouze pro mladší děti, na jiných stanovištích bude program upravován v závislosti na věku účastníků. Jsou rovněž připravena stanoviště určená pouze pro středoškoláky. Pro přehlednost uvádíme jednotlivá stanoviště v tabulce.
V plánu jsou pyrochemické pokusy, kde se žáci mohou těšit například na černý střelný prach, hořlavé směsi kovů, nitrocelulózu či dýmovnice nebo výbuch plechovky. Jedno ze stanovišť bude věnováno aluminotermii, každý účastník si připraví příslušnou aluminotermickou směs s jejíž pomocí si vyrobí kovový nuget, který si následně opracuje a bude moci vzít domů. Na dalších stanovištích bude věnována pozornost DNA. Žáci si vyzkouší zjednodušenou metodu izolace DNA z ovoce. Rovněž si vyzkouší elektroforézu. Jedno ze stanovišť umožní žákům zkusit výrobu historické fotografie. Pro menší děti jsou plánovány laboratorní úlohy, kde si vyzkouší jednoduché chemické pokusy, nezapomeneme ani na ducha v baňce či tajné písmo nebo faraonovy hady. Někteří z účastníků si budou moci vyzkoušet chromatografii následně pak stanovit obsah cukrů v ovoci refraktometricky. Na programu bude i potenciometrie a spektrofotometrické stanovení antioxidační aktivity nápojů. Pro starší žáky je připraven náhled pod pokličku virologa. Získají tak představu o tom, jak viry vypadají, z čeho se skládají a jak napadají buňky. Zároveň budou objevovat proteiny a jejich strukturu, součástí stanoviště bude i práce s 3D modely proteinové struktury na PC. Ani milovníci krystalů nepřijdou zkrátka.