Katedra biologie ekosystémů
Lesní půdy
Naše lesy to v posledních desetiletích neměly jednoduché. Potýkají se s dědictvím kyselých depozic, změnou klimatu a přemnoženími škůdců. Půda, nedílná součást těchto ekosystémů, na stresory reaguje stejně dynamicky jako vegetace. Pojď s námi studovat, jak disturbance mění fungování půdy a jak to může ovlivnit příští generace lesa.
Mokřady
Mokřady jsou unikátní ekosystémy, které zásadně ovlivňují klima, vodní bilanci, čistotu vody, poskytují lidem potravu, biomasu, pitnou vodu a jsou domovem mnoha vzácných organismů. V důsledku lidských aktivit, jako je odvodňování a nadměrný přísun živin, jsou vážně poškozovány a rychle mizí. Proto studujeme vliv těchto činností na biogeochemické procesy a fungování celého ekosystému, a také jaká je úspěšnost revitalizace těchto poškozených ekosystémů.
Alpinské ekosystémy
Horské půdy ve vysokých Tatrách reagují za změnu klimatu a to ovliňuje fungování celých ekosystémů. Pomoz nám pochopit, jaké mechanismy za tím stojí a co to může znamenat pro budoucnost horských ekosystémů, posledních ostrovů člověkem málo ovlivněné krajiny v našich zeměpisných šířkách.
Ekologie půdy v detailu
Naším společným cílem je pochopit a věrně popsat, jak přesně vše v půdě funguje. Říká se, že ďábel se ukrývá v detailech a co se týká nejrůznějších procesů, které se odehrávají v půdě, platí toto tvrzení dvojnásob. Proto neustále konfrontujeme vše, co v půdě pozorujeme, s tím, co bychom na základě našich dosavadních znalostí očekávali.
Pancířníci
Pancířníci jsou drobní roztoči, kteří žijí v půdě a podílejí se na rozkladu rostlinného opadu. Jde o výborné bioindikátory – lze jejich pomocí hodnotit stav půdy, vliv disturbancí a hospodaření. Ačkoli jde o zajímavou skupinu, z ekologického hlediska se o nich mnoho věcí neví.