Začátky doby sluneční - záznam přednášky

Fotovoltaická (FV) přeměna sluneční energie se postupně stává rozhodujícím faktorem v transformaci energetických systémů: v první polovině roku 2022 dosáhla celková nainstalovaná FV kapacita ve světě hodnoty 1 TW a ročně přibývá cca dalších 140 GW nových instalací. Ve výzkumu, který vedl k dnešním vysoce účinným slunečním článkům, lze vysledovat příběh, který obsahuje překvapivé inspirace i dramatické zvraty, a stojí za to ho vyprávět.
Současná fotovoltaika využívá pokročilé nanotechnologie pocházející z polovodičového průmyslu, ale na rozdíl od miniaturních polovodičových součástek sluneční panely již zabírají plochu tisíců kilometrů čtverečních.
Pro Evropu je podstatné, že dochází k renesanci evropské výroby: na několika místech se staví továrny s roční kapacitou výroby na úrovni ~5 GW, které směřují k výrobě panelů s vysokou účinností a nízkou uhlíkovou stopou výroby. Další budoucnost fotovoltaiky otevírá mnoho otázek: při očekávané budoucí kapacitě 70 TW by roční výroba byla na úrovni 1 TW by výrobě spotřebovala celou produkci stříbra a narazila by na omezení dostupnosti dalších materiálů (indium, bismuth). Změní se i celkové fungování energetických systémů.

 

yt  Pro ty z vás, kteří nestihli přednášku pana doktora Antonína Fejfara, nabízíme její záznam na Youtube kanálu katedry fyziky.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0