Za obzor a pro vzájemné poznání

3. konference doktorandů Jihočeské univerzity

Ve dnech 21.-22. listopadu 2023 proběhl již třetí ročník celouniverzitní konference doktorandů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. I letos byla její myšlenka založena na třech zásadních pilířích:

  • Potřeba posilování sociální integrace doktorandů nad rámec oborů a fakult
  • Jednota vědy a vzájemný respekt vědců všech oborů jako základ pro její úspěšný rozvoj
  • Nezbytnost interdisciplinárního přístupu k řešení řady aktuálních celospolečenských výzev

Cílem konference bylo mimo jiné hodnoty odpovídající těmto pilířům zdůrazňovat už od počátku vědecké kariéry. Konference, která proběhla v angličtině, se letos aktivně zúčastnilo 35 doktorandů většiny fakult, z nichž 34 prezentovalo svou práci formou přednášky a jeden prostřednictvím posteru. Součástí konference byl také zvaný příspěvek dr. Jiřího Slámy z Rektorátu JU na téma Open Science a Open Data na JU.

Dvoudenní konference probíhala ve velmi příjemné a neformální atmosféře. Program nebyl úmyslně sestaven tematicky, ale s ohledem na cíl konference tak, aby byly v jednotlivých sekcích pestře namíchané prezentace studentů různých fakult. Příspěvky tak byly rozkročeny od otázek spojených s úbytkem sýčka obecného či karase obecného, přes udržitelný management zemědělské produkce, nejrůznější molekulárně biologická témata či archeologický projekt v Ghaně, až po společenstva mikrobů v různých organismech či problematiku hmyzu jako potravy. Studenti tak měli mimořádnou příležitost nahlédnout svou tematickou rozrůzněnost a poznat tak různé směry aktuální vědy na JU.

Dvoudenní konferenci uzavřel společenský večer, na kterém byly mimo jiné vyhlášeny čtyři nejlepší prezentace. O těchto cenách do značné míry svým hlasováním rozhodovali samotní studenti. Skvělé pak bylo sledovat nadšení a respekt přítomných při vyhlašování jejich oceněných kolegů. Oceněnými studenty, kteří získali drobné dárky a finanční odměnu, letos byli:

  • Sangeeth Sailas Santhosh (Přírodovědecká fakulta)
  • Alžběta Strouhová (Fakulta rybářství a ochrany vod)
  • Dorsaf Ennaceur (Přírodovědecká fakulta)
  • Yves Theoneste Murindangabo (Fakulta zemědělská a technologická)

Moc děkuji všem doktorandům za účast a pozitivní atmosféru, kterou svou přítomností a přístupem vytvořili a Útvaru pro vědu a výzkum Rektorátu JU za neocenitelnou pomoc při přípravě a samotné realizaci konference. Na rok 2024 plánujeme další ročník této konference a už teď se těšíme na hojnou účast studentů a množství jejich krásných témat.

Luděk Berec
Prorektor pro vědu a výzkum

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0