Skip to main content

Členové katedry botaniky se podíleli na vývoji metody pro posuzování pestrosti biodiverzity

Jan Lepš z katedry botaniky PřF je spolu s Carlosem P. Carmonou a Francescem de Bello členem mezinárodního týmu vědců, kterým se podařilo vyvinout metodu, jež umožní přesně posuzovat a vyhodnocovat data týkající se pestrosti biodiverzity.

Biodiverzita je důležitá pro fungování ekosystémů a představuje rozmanitost života ve všech jeho formách, úrovních a kombinacích. Organismy se ve společenstvu navzájem liší a zastávají také různé funkce.

„Právě to, jak jsou organismy ve společenstvu různé ve svých funkcích, vyjadřuje takzvaná funkční diverzita. Ta je založena na měření funkčních vlastností různých druhů. Metod, jak kvantifikovat funkční diverzitu, se v poslední dekádě objevila celá řada a charakterizují různé její aspekty. Například jaká je variabilita funkčních vlastností v rámci druhu, jak se druhy liší mezi sebou nebo jak se funkční vlastnosti liší s měnícím se prostředím. Každá z metod vychází z trochu jiných předpokladů a výsledky studií jsou potom bohužel velmi obtížně porovnatelné. Na základě našich zkušeností z mnoha terénních projektů jsme proto vyvinuli systém, který umožní hodnotit různé aspekty funkční diverzity jednotným způsobem. Tím se mohou srovnávat výsledky různých studií, což bylo dosud prakticky nemožné. Sestavená metoda tak umožní lépe odpovídat na otázky současné ekologie,“ upřesňuje Jan Lepš.

Plné znění článku je dostupné na: https://authors.elsevier.com/a/1SvWIcZ3WXZZA

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0