Menu

Letní tábor s Přírodovědou

V roce 2016 jsme pořádali již čtvrtý ročník letního tábora určeného pro žáky druhého stupně ZŠ a víceletých gymnázií, kteří mají zájem o přírodní vědy. Účastníci se tentokrát vypravili v rámci celotáborové hry až na samotné dno Mariánského příkopu. Další ročník tábora se uskuteční v první polovině srpna 2017.


Fotogalerie ze všech čtyř ročníků tábora si můžete prohlédnout na facebooku (https://www.facebook.com/prirodovedny.tabor). 

Reportáž z čtvrtého Letního tábora s Přírodovědou:

Účastníci čtvrtého Letního tábora s Přírodovědou se vypravili na dno Mariánského příkopu

Letos se již počtvrté vydalo téměř třicet dětí ze základních škol a víceletých gymnázií na dobrodružnou výpravu. Tentokrát jsme si za cíl zvolili dosáhnout nejhlubšího místa na naší planetě – dna Mariánského příkopu, který je hluboký 10 994 metrů. Čtyři neohrožené posádky s příznačnými jmény „Hledá se příkop“, „Poseidon“, „Titanic“ a „K-88-69“ se vydaly na strastiplnou cestu směrem ke dnu Mariánského příkopu. Jednotlivé týmy se musely vypořádat s každodenní komunikací pomocí Morseovy abecedy a s úkoly zaměřenými na rychlost, týmovou spolupráci a rozličné dovednosti, které jim usnadňovaly sestup. Po dlouho vyrovnaném a často nerozhodném boji dosedl na dno jako první červený tým „Hledá se příkop.“ 

   

Celé klání bylo doprovázeno odbornými programy, které zajistili přednášející a studenti Přírodovědecké fakulty JU, a které umožnily dětem nahlédnout do mikrosvěta prostřednictvím mikrobiologie, botaniky a zoologie (entomologie, ichtyologie, parazitologie, ornitologie aj.) až po komplexní pohled na živou přírodu a vazby mezi jednotlivými obory prostřednictvím hydrobiologie. O večerní program se postaraly přednášky na téma života podzemních savců, výzkumu na Galapágách, podmořských tvorů, Šumavských jezer nebo jedlých sinic a řas s ochutnávkou. Nedílnou součástí tábora byly také výlety na Vrbenské rybníky, vodní dílo Římov spojené s exkurzí do těla hráze a tradiční návštěva fakulty, kde na děti čekal program v angličtině a chemická úloha na měření pH. 

        

Doufáme, že si dětské osazeno celý tábor užilo stejně tak jako dospěláci a že se příští rok sejdeme na další dobrodružné výpravě a to tentokrát do středu Země.

Za organizační tým tábora hlavní vedoucí Pepa Juráň (juran.josef at seznam.cz)